متن سربرگ خود را وارد کنید

موتورشویی

موتور هر خودرو مهمترین قسمت آن است. تمیزی سطح خارجی موتور از اهمیت زیادی برخوردار است و بهتر است هر چند وقت یکبار آن را تمیز کرد. پوشیده شدن سطح خودرو از چربی و مواد آلاینده مانع دفع مناسب حرارت از آن می شود. کثیف بودن موتور خودرو باعث می شود تعمیرکار نتواند وجود نشتی، خرابی، شکستگی و سولفاته شدن راببیند.

مراحل موتورشویی خودرو​

۱- زمان و مکان مناسب

زمان مناسب برای انجام موتورشویی خودرو یک روز گرم بدون رطوبت با مقداری باد است. به دلیل اینکه در هنگام شست و شوی موتور خودرو مقدار زیادی روغن آلات چربی ورسوبات روی زمین ریخته می شود بنابراین باید خودرو را به مکان مناسب مانند کارواش برد.

۲-خنک بودن موتور خودرو

در این مرحله در صورتی که موتور روشن بوده و داغ شده است حداقل 15 دقیقه صبر می کنیم تا موتور خنک شود تا از آسیب دیدن آن جلوگیری شود.

۳- جداسازی

کابل های باتری خودرو را جدا کنید.(ابتدا قطب منفی و سپس قطب مثبت) در صورتی که فنی هستید بهتر است باتری خودرو را به طور کامل جدا کنید.

۴- پوشاندن

سنسورها، سوکت ها،سیم ها وهر گونه قطعات الکتریکی را با کیسه های پلاستیکی بپوشانید. این کار باعث می شود از ورود هوا به داخل موتور جلوگیری شود.

۵- چربی زدایی

با فرچه یا برس پلاستیکی رسوبات و چربی ها را از سطح موتور پاک کنید.

۶- شست و شو

با مواد شوینده مناسب موتور را از هر گونه رسوب و چربی پاک کنید وبا آب پرفشار و بخار آن را بشویید. 

۷- خشک کردن

در صورت داشتن پمپ باد برای خشک کردن سریع سنبه های موتور خودرو از این پمپ استفاده می کنیم در غیراینصورت از حوله مخصوص یا دستمال خشک بهره می بریم.

۸- جایگذاری

در این مرحله قطب منفی باتری را متصل کرده و کیسه های پلاستیکی را برداشته.

مزایا موتور شویی خودرو

  • باعث تمیزی موتور خودرو می شود.
  • با وجود چربی ها و رسوبات  روی سطح موتور یک لایه ضخیم روی سطح موتور ایجاد شده و مانع از خارج شدن حرارت از آن می شود. که با موتورشویی این رسوبات از بین می رود.
  • موتورشویی از زنگ زدن موتور خودرو جلوگیری می کند. و در نتیجه طول عمر خودرو افزایش پیدا می کند.
  • و از مزیت های دیگر شست و شوی خودرو این است که روغن ریزی ها به خوبی انجام می شود و ترک و نشتی ها مشخص شده و در نتیجه باعث افزایش طول عمر قطعات خودرو می شود.

معایب موتورشویی خودرو

 شست و شوی موتور خودرو باعث رسیدن آب و رطوبت به قطعات آن و در نتیجه باعث آسیب به آن می شود. بنابراین برای جلوگیری از این خطرات از مواد نانو و محصولات کارواش باید استفاده کرد که معایب شست و شوی با آب را نداشته باشد.